Educational Program Committees


More than 200 volunteers have dedicated their time and expertise to develop the educational sessions at the Ohio Safety Congress & Expo. The rewards of volunteering are numerous, including networking, visibility in the safety and health industry and first-hand involvement in the premier safety and health event in Ohio.

To learn more about volunteer opportunities email us at safetycongress@bwc.state.oh.us or call 1-800-644-6292.

A.S.S.E./Ohio Council
Kent Pasko, Associated Materials; Iris McCon, L'Oreal USA; James Lopez, OSHA Cincinnati Area Office; Warren Brown, VOS; Amy Stewart, Safety Consulting Services; Larry Verdier, CB&I Environmental Inc.; Samuel Mullikin, Ceso; Tracy Thompson, BWC.

Agricultural and Green Industries
Cheryl Storch, Custom Agri Systems Inc.; Kent McGuire, The Ohio State University; Thadd Sherer, POET Biorefinery; Craig Martin, BWC.

BWC
Julie Darby-Martin, BWC; Jerry Anderson, BWC; Dawn Gates, BWC; Jim Blazer, BWC; Tim McDermott, BWC; Chris Kolmer, BWC; Mary Charney, BWC; Tina Elliott, BWC; Tammie Mihaly, BWC; Lisa Landon, BWC; Gidget Jennings, BWC; Jennifer Delaserda, BWC; Kimberly Kremer, BWC; Patti Herrera, BWC.

Chemical
Jeff Nick, Avery Dennison; Ralph Oliveti, Safex Inc.; Tony Puts, Sherwin-Williams Co.; Beth Dietzel, Safex Inc.; Eric Holleman, Vertex Refining OH LLC; Phillip Rauscher, BWC.

College and University
Claudia Ferrini, Oberlin College and Conservatory; Tim Anderson, The College of Wooster; Darcy Blankenhorn, Kenyon College; Barb Wiehe, Ohio Wesleyan University; Carolyn Waggoner, Kenyon College; Steve Roth, BWC.

Construction
Brian Basbagill, Safex Inc.; Collins Cranmer, George J. Igel & Co. Inc.; Matt Harbuck, Continental Building Systems; Kent Crytzer, Construction Employers Association; Scott McCormick, Danis Building Construction; Joseph Barney, Great Lakes Construction Co.; Nick Bales, Great Lakes Construction Co.; Susan White, Mid-America OSHA Education Center; Fred Bothwell, Speer Mechanical; Travis Spagnolo, Safex Inc.; Eric White, BWC.

Distribution and Logistics
Joe Wiltshire, Fastenal Co.; Don Owens, Owens Corning; Rogar Peters, The Hillman Group Inc.; Keith Pearson, Burrows Paper Corp.; Victoria Lockhorn, DRS Environmental System; Lisa Wellman, AVON; Deb Bailey, BWC.

Education and Training
Andy Birr, The Anderson's Inc.; Andrew Hanchulak, Great Lakes Construction Co.; Bill Hoecavar, Great Lakes Construction Co.; Greg Bolyard, BWC; Mariana Patton, Upper Valley Career center; Michael G. Lacy II, Ohio Dept. of Mental Health & Addiction Services; Ford Sledge, BWC.

Emergency Medical Services
Scott Brooker, Hocking County Emergency Medical Services; Jeremy Young, Hocking County Emergency Medical Services; Joe Holland, Violet Township; Deborah Lantman, AAT, NRP, EMSI, Formica Corp.; Kat Sayre, Ohio Association Emergency Medical Services; Brian Graves, Pickaway Township Fire Department; Ronald Jonovich, Montville Fire and Rescue; Scott Gano, Columbus State Community College; Emily Milford, Safex Inc.; Karl Griggs, KLG Mobile Intensive Co. LLC; David Miller, Warren Township Volunteer Fire Dept.; Mark Martin, Perry Township Fire Department; Mary Graves, Pickaway Ross Joint Vocational School; Ginger Wortman, West Licking Joint Fire District; Josh Hodson, Hocking County Emergency Medical Services; Joshua Hodson, NRP, EMS-I, Hocking County Emergency Medical Services; David Meronk, BWC; Lisa Houston, BWC.

Employee Communications
Mark Alexander, Donegal Mutual Insurance Co.; Michele Blaney, Safex Inc.; Scott Hanis, Tekfor Inc.; Lorena Holiday, ; Jim Saulters, CareWorksComp; Pat McCon, Zurich Services Corp.; Julie Reynolds, BWC.

Environmental
Glorianna Corman, KPA; Darren Mullins, Chalmers P. Wylie VA Ambulatory Care Center; Mark Slaiman, West-Ward Pharmaceuticals Corp.; Darrin Lacheta, Ernie Green Industries; Jeff Bates, Columbus State Community College; Philip Slaiman, Pace Analytical Services Inc.; Dave Rice, August Mack Environmental Inc.; Kailynn Cerny, Honda of America Mfg. Inc.; Roberta Slaiman, ; Tony Moran, Owens Corning; Michael Paessun, Cox-Colvin & Associates Inc. Environmental Svc.; Blair Everett, Safex Inc.; Kailynn Cermy, Honda of America Mfg. Inc.; Joshua Smith, OPW Fueling Components Inc.; Benjamin Hissam, BWC.

Ergonomics
Jared Glaspell, Honda of America Mfg. Inc.; Diana Schwerha, Ohio University; Robert Salizzoni, Tire Centers LLC; Stephen Hudock, NIOSH; Jaime Bruner, Honda North America LLC; Randy Peters, Job Rehab Professionals; David Janusik, Detroit Diesel Remanufacturing; Michael Rienerth, BWC; Mike Lampl, BWC.

Fire Prevention
Linda Goetz, Ohio Division of State Fire Marshal; Troy Huth, Ohio Division of State Fire Marshal; Steve Waltman, Ohio Division of State Fire Marshal; Jason Corwin, Ohio Division of State Fire Marshal; Roger Clark, Ohio Division of State Fire Marshal; Keith Carrocci, Ohio Division of State Fire Marshal; Ron Browning, Chippewa Township; Deb Bailey, BWC.

Food and Beverage Manufacturing
Aaron Grandominico, Budenheim USA Inc.; Matt Beal, Anheuser Busch Inc.; Ronald Burns, Nestle; Doug Taylor, T. Marzetti Co.; Jody Warner, Preferred Meals; Cindy Ewing, Mérieux NutriSciences; Mary Cordell, National Machinery LLC; Johanna Foucher, BWC.

Food Services
Marcia Ginsberg, Columbus Culinary Institute; Laura Morrison, Ohio Restaurant Association; Matthew Schenk, Columbus Culinary Institute; Rob Acquista, RS, City of Columbus, Environmental Health Division; Robin Watson, BWC.

Health-Care Facilities
Joe Powell, Ohio Health; Drew Evans, Mount Carmel Health Systems; Joe Tulga, OhioHealth, Facilities Business Office; Michael Angeline, Mount Carmel Health Systems; Ford Sledge, BWC.

Industrial Hygiene
Quincy Coleman, Battelle Dayton Operations; Erik Shamberger, Sherwin-Williams Co.; Heather Lorenz, University of Toledo; Ryan Moon, Battelle Memorial Institute; Richard Ward, Pinnacle Environmental Consultants; Jeff Hutchins, BWC.

Manufacturing
George Barton, GP Risk Management LLC; Veronica Ringholz, MTD Products Inc.; Tim Yoder, Cooper Tire & Rubber Co.; Albert Dantzer, Siemens Energy Inc.; Jeffrey Martin, Owens-Illinois; Michael Marr, BWC.

Metals
Sean Els, Golden Lodge USW Local 1123; Scott Mathie, Golden Lodge USW Local 1123; Joe Plott, USW Local 1123 Golden Lodge; Mike Henry, Timken Steel - Faircrest; Rick Maj, BWC.

Mining
Patrick Jacomet, Ohio Aggregate & Industrial Minerals Association; Jenifer Lehman, Martin Marietta Materials; Alan Soltis, Ohio Department of Natural Resources MRM; Becky Newberry, Ohio Department of Natural Resources MRM; Calvin Currence, Ohio Department of Natural Resources MRM; Jeff Ghindea, BWC.

Motor Carriers
Doug Turpening, XPO Logistics; Mark Cush, Young Truck Sales; Jim Maurer, Bellbrook Transport; Scott Hayden, Bestway Systems; Philip Dybzinski, A W L Transport; Larry Woolum, Ohio Trucking Association; Robb Foltz, Planes Companies/United Van Lines; Robert Salizzoni, Tire Centers LLC; Cari Gray, BWC.

Occupational Medicine and Rehabilitation
Bruce Preston, CompManagement; Terri Shinn, VocWorks; Linda Connell, The Lubrizol Corp.; Beth Salisbury, Complete Therapy; Heather Wendell, Onsite Therapy Resources LLC; Bruce Preston, CompManagement; Doreena Colasurd, Ohio Department Administrative Services; James Beadle, The Ohio State University PT; Michelle Sallee, CompManagement Health Systems Inc.; Tim Rittgers, BWC; Joan McAllister, BWC.

Ohio Public Schools
Robert Huelsman, Urbana City Schools; Van Keating, Ohio School Boards Association; Kim Laugherty, Ohio Association of School Business Officials; Bill Dennis, Jr., Trumbull County Sherriff’s Office; Mary Dennis, Warren City Schools, Multiple Disabilities Program; Samuel Mamula, Cincinnati Insurance; Rhonda Caudill, Upper Sandusky Schools; Kacy Beauman, CompManagement; Tony Sharrock, CompManagement; Renee Peck, BWC.

Oil and Gas
Robert Foust, VEC Inc.; Charlie Dixon, Ohio Oil and Gas Energy Education Program; Mark Sitch, Bobcat Energy; Brent Powell, Triad Hunter LLC; Sarah Ghezzi, BWC.

OSHA and OSHA On-Site
Shirley Brackney, BWC OSHA On-Site Consultation Program; Ranzy Brown, BWC OSHA On-Site Consultation Program; Greg Collins, BWC OSHA On-Site Consultation Program.

Polymer/Advanced Materials
Jason Brand, Grand River Rubber and Plastics Co.; Vincent Kline-Parker, CK Technologies LLC; William Sanderson, Akron Rubber Development Labs dba Polymerics Inc.; David Costantino, BWC.

Prevent Blindness
Dan Hodge, Atlas Industrial Holding LLC; Raefield Watkins, Safety and Health Management; Stephanie Koscher, Prevent Blindness Ohio; Cindy Cooper, BWC.

Public Utilities
Rick Hoffman, American Electric Power Co. Inc.; Chris Harner, Berkley Insurance Co.; Lisa Stroth, NovaCare Rehabilitation; Josephine Gonzalez-Grim, ATT Teleholdings Inc.; Cynthia Pugh, American Electric Power Co. Inc.; Laura Nedelk-Stallings, FirstEnergy Corp.; Gary Keffer, Jr., American Municipal Power; Bruce Loughner, BWC.

Risk Management
Cassy Taylor, CompManagement; Laura Boley, Ohio Insurance Agents Association Inc.; John Lanning, CompManagement Inc. - Risk Services; Adam Rice, Sedgwick Claims Management Services Inc.; Kenneth Manges, Ph.D., ; Shane Mougey, BWC.

Safety 24/7
Swen Hunt Sr., THK Mfg. of America; Darrin Lacheta, Ernie Green Industries; James Ijoma, A. Schulman Inc; Kelly Ott, BWC.

Safety Program Development
Richard Artino, Spooner Risk Control Services; Bill Dixon, Selinsky Force; Kent Pasko, Associated Materials; Joyce Diewald, Cincinnati Insurance; Nicole Sneed, Mid-America OSHA Education Center; Ken Saunders, Mid-America OSHA Education Center; Nicholas Coia, BWC.

Small Business
Frank Maher, The Schaefer Group Inc.; Patricia Congrove, Blackburn's Fabrication Inc.; John Malaby, United Converting Inc.; Susan Malaby, Buckeye Power Sales; Jack Griffin, Griffin Pavement Striping Inc.; Molly Byrne, BWC.

State, County and Municipal Employees
John Washco, Chardon Township Road Department; Stan Wilson, Greene County Office of Risk Management; Mark Bressler, Ohio Department of Transportation, District 1; Brian Henry, Ohio Department of Mental Health & Addiction Svcs.; Timothy Tarulli, City of Dover; Scott Tritt, Muskingum Watershed Conservancy District; Ed Zaborniak, City of Lorain; Ron Dunning, Chardon Township Road Department; Teresa Lenehan, City of Columbus; Danielle Romanowski, Village of South Russell; Glenn McGinley, BWC; Kimberlie Mitchem, BWC.

Worker Health and Wellness
Sarah Towning, Wellness Collective; Derek Hale, ClarkDietrich Building Systems; Katy Tombaugh Henn, Wellness Collective; Brad Weber, Sheakley; Gregory Williams, BWC; Kendy Troiano, Clark Grave Vault Co.; Chrissy Hudson, Jess Howard Electric Co.; Kathy Yokum, Ohio Dept. of Mental Health & Addiction Services; Debbie Mosher, West Central Ohio Group LTD - Institute for Ortho; Carol Morrison, BWC; Dayona Turner, BWC; Rich Siegenthaler, Integrated Wellness Solutions; Ted Georges, Jr., Integrated Wellness Solutions; Kristen Troesch, CareWorks Consultants Inc.; Bob McGee, Owens Corning; Rich Gaul, BWC; Karen Phegley, BWC.

Workforce Diversity
Sue Wetzel, Bricker & Eckler Attorneys at Law; Susan Greer, ; Dustin Harrison, Nestle Quality Assurance Center; A.J. Westland, CSMP, Aetna Integrated Services; Richard Pollard, AZEK; Jerry Peters, Rumpke Consolidated Companies; Larry Rhodebeck, ; Lisa Beaty, NEXEO Solutions; Debra Newman, BWC.